Nowy herb Gminy Chorkówka

- Reklama -spot_imgspot_img
- Reklama -spot_imgspot_img

Herb to jeden z ważnych elementów kształtujących wizerunek gminy. To symbol naszej bogatej historycznie przeszłości. Skąd pomysł na to, by zmienić dotychczasowe logo Gminy Chorkówka, które od kilku lat funkcjonowało jako herb?

Przede wszystkim zmiana podyktowana była tym, by nowy herb nawiązywał do jednego z naszych najwybitniejszych mieszkańców, ale co najważniejsze był zaakceptowany przez Komisję Heraldyczną, co stanowić będzie o tym, że jest oficjalnym, zatwierdzonym herbem. Przystępując do działań związanych z procedurą nadania herbu regulowaną ustawą z 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach, Gmina podjęła współpracę z historykiem heraldykiem. Zgodnie z przepisami, jednostki samorządu terytorialnego mają prawo do stanowienia własnych herbów, weksyliów (np. flagi, chorągwi czy sztandaru), które muszą być zgodnie z zasadami heraldyki, weksylologii i miejscową tradycją historyczną.

Prace związane z opracowaniem nowego herbu zaczęły się w czerwcu minionego roku, a ich efektem jest herb przedstawiający białą lampę naftową z czerwonym płomieniem, żółtą obudową z czterema białymi otworami i żółtym uchwytem, umiejscowioną na renesansowej tarczy. Herb nawiązuje do Ignacego Łukasiewicza, człowieka bardzo silnie związanego z naszą gminą, dlatego właśnie wzór jego lampy z 1853 roku znajduje się na tarczy. Już na etapie projektowania nowego symbolu gminy, trwały wielomiesięczne rozmowy, konsultacje, wszystko po to, by herb był charakterystyczny dla naszej gminy, by ją identyfikował i nawiązywał do bogatej historycznej przeszłości. W minionym roku historyk heraldyk, który był odpowiedzialny za projekt nowej symboliki, spotkał się z radnymi, by uzasadnić konieczność przeprowadzenia w sposób prawidłowy całej procedury związanej z nadaniem herbu.

Nowy herb uzyskał pozytywną opinię Komisji Heraldycznej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji 15 marca 2021 r.

Ustanowione zostały także symbole Gminy tj. flaga oraz pieczęć.

Te działania a także inne, o których już pisaliśmy m.in. odnowienie pomnika w Chorkówce, usytuowanie makiety lampy naftowej Ignacego Łukasiewicza przy cmentarzu w Zręcinie, mają na celu przygotowanie naszej gminy do obchodów 200-lecia urodzin Ignacego Łukasiewicza, które będziemy obchodzić w przyszłym roku.

To wielkie wydarzenie w którym udział będą brały samorządy związane z postacią wybitnego wynalazcy. W środę 6 października Wójt Gminy Chorkówka Grzegorz Wegrzynowski wziął udział w uroczystym podpisaniu listu intencyjnego związanego z obchodami 200-lecia urodzin I. Łukasiewicza przez Prezydenta Miasta Rzeszowa, Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Rektora Politechniki Rzeszowskiej. W spotkaniu które miało miejsce przy budynku I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, do którego uczęszczał Ignacy Łukasiewicz,  udział wzięli przedstawiciele samorządów i instytucji związanych z wybitnym Polakiem.

Jak widać przyszły rok będzie stał pod znakiem Ignacego Łukasiewicza, wybitnego prekursora przemysłu naftowego w Polsce, wynalazcy, patrioty, a także filantropa.

Źródło: Urząd Gminy w Chorkówce

 

- Reklama -spot_imgspot_img
Najnowsze wiadomości
- Reklama/ogłoszenie -spot_img
Powiązane wiadomości
- Reklama -spot_img
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x